“Özgürlügün Bedeli Ilelebed Nöbettir”

Amed Demirhan

Ozgur Politika

11 Nisan 2001

Daha genç Amerika 14 yasindayken ve dünya devrim hareketlerinin basini çekerken, böyle konusmustu, John P. Curran, Irlanda asilli yeni Amerikali bir konusmasinda. Washington’daki Kürt özgürlük nöbetçileri için bir teselli kaynagi olmus bu 211 yillik sözcükler. 4 DEP milletvekili için Türkiye’nin Washington büyükelçisi, Baki Ilkin’in evinin önüne kurulan Özgürlük Hücresi’nde pankart olmus bu deyis. Dörtleri temsilen Leyla’nin resmi ile t-shirt’e de yazilmis.

Geçen hafta bu konuyla ilgili yazdigim yazidan sonra dünyanin dört bir yanindan örnegin, Kürdistan’in kalbi Amed’den, Dersim’den ve Botan’dan Kürtler ve onlarin dostlarindan birçok yüreklendirici tesvik edici e-mailler Washington’a ulasti. Son derece güzel ve bir kismi edebi güzellige sahip bir dil ile yazilmisti. Basta direnisçi arkadaslarin olmak üzere hepimizin moralini çok yükseltti. Hepinize en içten tesekkürlerimi sunarim. Lütfen baslattiginiz dayanismayi çevrenizdekileri de tesvik ederek devam ettirin. Direnisçilerin buna ihtiyaci vardir. Washington ve çevresinde yasayan Kürdistanlilar ve onlarin dostlarini direnise daha fazla ve fiili olarak katilmalari son derece önemlidir. Bu direnis yükü sadece bir grup insanin sirtina yüklenilmemelidir.

Türkiye’nin Washington’da ameliyat masasina yatirildigi bu günlerde, Kürt direnisi hergün onlarin gözlerinin önündedir. Ne Amerikan yöneticileri ve ne de Türkiye’deki çökmüs inkarci rejim kendini direniiçilerden saklayamiyor. Gözlerini kapatsalar da bu sefer çamurun içine düsecekleri muhakkaktir. Artik Kürtler heryerde ve her kosulda kendi varligini dayatiyor, kendi hakkina sahip çikiyor, buna ne Washington dayanabilir ne de Ankara.

Size bu yazimda, iki Amerikali Kürt dostumdan bahsetmek istiyorum. Biri Utah eyaletinden bayan Debbie Dilley ve digeri Kaliforniya eyaletinin Amerikan Temsilciler Meclisi üyesi milletvekili Bob Filner’dir. Bayan Debbie orta sinif bir Amerikalidir. Birkaç yildan beri Kürtler üzerine arastirmalar yapiyor ve “The American Kurdish Information Network” ile iliskilerini hep sicak tutmus ve elinden geldigince gencecik Kürt kurumuna yardimlarini esirgememis. Kürtler Washington’da Özgürlük Hücresi eylemine karar verdiklerinde, bayan Debbie iki gün iki gece üst üste hücrede kalmis. Isinden dolayi Utah’a dönmüs fakat Mayis ayinin basinda tekrar Washington’a dönüp dokuz gün ve dokuz gece hücre eylemine girecek. Debbie’nin Özgür Politika’nin okuyucularina mesaji sudur: “Görünürde bu direnis belki fazla yanki uyandirmiyor gibi görünebilir, gerçekte ise yankisi ve etkisi vardir. Ama en önemli sey sesini duyurabilmektir. Haberi heryere yayabilmektir. Ses çikarmadan, Kürdistan’in durumunda bir ilerleme olmaz. Birlik ve dayanisma içinde olmak tek bir ses ile konusmak sesimizi duyurmak için en önemli bir olaydir.”

Temsilciler Meclisi üyesi Bob Filner ise yasayan bir kahramandir. O daha 60’larda siyasete imzasini atan nadir Amerikalilardandir. Bu Amerikali 1961 yilinda Amerika’daki sivil haklar direnis mücadelesinde Missisipi eyaletinde katildigi bir direnisten dolayi birkaç ay hapis yatmis. Fakat sonunda onun fikirleri kazanmistir. Siyahlar haklarini almislardir.

Bugünlerde ise, Amerikan Temsilciler Meclisi’nde Kürtler ile dayanisma konusunda herzaman öncü bir rol oynuyor. Amerikali Kürtlerin Newroz bayramlarini ABD Kongresi’nde kutlamalari, bu tarihi ilke, öncülük etti. Geceye katilip, AKIN’in verdigi Ehmede Xani ödülüne layik görüldü. Washington’da Özgürlük Hücresi nöbeti basladiginda milletvekili Filner oradaydi. Su sözlerini Kürtler hiç unutabilirler mi: “Bu direnisin sonundada, mücadeleyi güzellik kazanacaktir. insanligin özgürlüge olan tutkusu bir irkin baska irka karsi güttügü kini her zaman yenmistir. Kürtler ve Kürdistan simdi; Kürtler ve Kürdistan ilelebed.”

Degerli dostlar Washington’daki Kürt direnisi aylarca ve belki de yillarca devam edecek ve bunun devami için sizin yardim ve dayanismaniza ihtiyaç vardir. Eger Amerikali bir bayandokuz gün dokuz gece dayanisma için gidip Washington’da hücrede kaliyorsa artik dünyanin çesitli yerlerindeki Kürtler ve dostlari da çesitli sekillerde fedakarlik yapabilmelidirler. Özellikle Amerika’nin kuzeydogusunda yasayanlar direnise fiili olarak katilmayi ihmal etmemelidirler. Gönderdikleri mesajlar amacina ulasti, direnisçilerin gücüne güç katti. Yardimi devam ettirmek ve dayanismada bulanmak isteyenler için gerekli adresleri asagidadir. Ayrica hücrenin resmini görmek için su linki tiklayabilirsiniz.

www.kurdistan.org/Free.the.Four/index.html

Para göndermek için:

Bankanin adi: Allfirst Bank / Baltimore, MD 21201USA

Hesap numaras_: 0970070050

Parayi takip etme numaras_: 501000033

Kurumun adi (yani gönderilecek kurum): The American Kurdish Information Network (AKIN)

E-mail göndermek isteyenler için; akin@kurdistan.org

Fax: 001-202 483 64 76

posta karti göndermek için:

Washington’daki direni_çilere:

The American Kurdish Information Network (AKIN)

2600 Connecticut Avenue NW#1

Washington, DC 20008-1558/USA

ameddemirhan@hotmail.com